Splav Moravy

14. august 2020 - Teplý letný deň bohatý na zážitky a adrenalín na vode. Pokochali sme sa prírodou, zlepšili naše pádlovacie zručnosti a akciu sme zakončili grilovačkou.

Ráno o 9-tej sme sa stretli v lodenici pri Botanickej záhrade a pripravili si veci na splav. Nafúkali sme lode, pobalili veslá a vesty a presunuli sme sa autami na miesto nástupu kúsok za Devínskou Novou Vsou. Splav prebehol hladko, mali sme krásne počasie a čas v loďkách sme strávili pozorovaním okolitej prírody. Rafty sme mali dva, v každom z nich sme mali aj skúseného vodáka, ktorý mal funkciu kapitána. Náš cieľ bol pod hradom Devín, kde sme očistili lode a autami sme sa vrátili späť do lodenice. Tam nás čakal grilovačka, mali sme pripravené špekáčiky, kuracie mäso, aj krkovičku s množstvom zeleniny a nealko nápojmi. Vychutnávali sme si krásne počasie, výborné jedlo a podnetné rozhovory, pripadli sa k nám aj klienti, ktorí sa splavovať neboli.

Takto splav opísala klientka Karolína:


Veľmi rada si spomínam na augustový splav rieky Moravy. Mali sme spolu dva člny, boli sme teda rozdelení do dvoch skupín. Každý mal vzadu svojho kormidelníka a ostatní veslovali. Augustové slnko hrialo, bol prekrásny deň a všetci sme boli šťastní, keď sme sa ocitli na vode. Morava v auguste nie je rozliata, ticho preteká svojím korytom. Sem-tam zahliadnete nezvyčajného vtáka, môže to byť haja, sokol ktorý sa vznáša na výšine, alebo kŕdeľ divokých kačiek. Dokonca na brehu bolo vidieť prácu bobra. Stromy, ktoré usilovne ohlodal sme ihneď rozpoznali. Odrazu sme zbadali hrad Devín a všetci sme začali mať rešpekt z mohutného toku rieky Dunaj, od ktorého nás delilo len pár metrov. Bezpečne sme pristali na brehu a povynášali veslá s člnmi. Naspäť do lodenice sme sa dostali dvoma autami a tu nás privítala skupina usilovných mamičiek, ktoré pripravili grilovačku. Zaujalo ma, že sa odrazu každý mal s každým o čom rozprávať, všetci veselo debatovali a zabávali sa pri plných stoloch. Poobede nás prišla do lodenice navštíviť pani riaditeľka Janíková, ktorá doniesla aj vlastnoručne napečené koláče. Nezabudnem na tento deň. Nezabudnem na príjemnú plavbu po rieke, na čistý vzduch a atmosféru v člnoch.