Referencie

Karolína o splave Moravy

Veľmi rada si spomínam na augustový splav rieky Moravy. Mali sme spolu dva člny, boli sme teda rozdelení do dvoch skupín. Každý mal vzadu svojho kormidelníka a ostatní veslovali. Augustové slnko hrialo, bol prekrásny deň a všetci sme boli šťastní, keď sme sa ocitli na vode. Morava v auguste nie je rozliata, ticho preteká svojím korytom. Sem-tam zahliadnete nezvyčajného vtáka, môže to byť haja, sokol ktorý sa vznáša na výšine, alebo kŕdeľ divokých kačiek. Dokonca na brehu bolo vidieť prácu bobra. Stromy, ktoré usilovne ohlodal sme ihneď rozpoznali. Odrazu sme zbadali hrad Devín a všetci sme začali mať rešpekt z mohutného toku rieky Dunaj, od ktorého nás delilo len pár metrov. Bezpečne sme pristali na brehu a povynášali veslá s člnmi. Naspäť do lodenice sme sa dostali dvoma autami a tu nás privítala skupina usilovných mamičiek, ktoré pripravili grilovačku. Zaujalo ma, že sa odrazu každý mal s každým o čom rozprávať, všetci veselo debatovali a zabávali sa pri plných stoloch. Poobede nás prišla do lodenice navštíviť pani riaditeľka Janíková, ktorá doniesla aj vlastnoručne napečené koláče. Nezabudnem na tento deň. Nezabudnem na príjemnú plavbu po rieke, na čistý vzduch a atmosféru v člnoch.

Monika o dni v Doľanoch

Bolo práve horúce leto, a tak účasť bola veľmi hojná. Ale aj tak sme sa akosi pomestili, či už na laviciach okolo ohniska, vonku pri stole alebo na rozmiestnených stoličkách. Hneď sme ich všetci obsadili a občerstvili sa. Niektorí ešte mali niečo z domu, iné pripravili domáci a niečo podonášali šikovné gazdinky. Napríklad Barborka napiekla chutné muffiny, ja zas ovocnú bublaninu.

Ku koncu výletu sme si spravili 2 okružné prehliadky po okolitých pamätihodnostiach. Najprv to bol pozoruhodný hrad Červený Kameň, chvíľu sme si po sedeli v jeho nádvorí, vychutnávajúc si čarovný genius loci, ktorý sa tam vytvoril za niekoľko historických storočí. Cestou naspäť k Doľanom sme sa ešte zastavili v kaštieli v Budmericiach, ktorý bol po dlhšom čase pekne zrekonštruovaný s nádherným priestranným parkom.

Barbora o prechádzke do Machnáča

Prechádzka nám padla fajn, s mamou Magdou sme si dali aj obed, porozprávali sme sa. Hrala som biliard, celkom mi to išlo, tak ma to aj bavilo. Príjemne som sa odreagovala, pochmúrne myšlienky sa rozplynuli a s dobrým pocitom som išla domov.